R-DRAM jer RAMBUS-ov izum i on koristi posebna RIMM podnozja (Rambus In Line Memory Module) umesto standardnih SD-R, DDR, DDR2, DDR3 podnozja DIMM (Dual In Line Memory Module). Efektivna brzina nije ista, on kuca na 800 ali je RDRAM u vecini slucajeva sporiji od DDR-400 usled lose efektive a kostao je Boga, to je jer ima i do 4x uzi BUS (2x16=32bit u DC modu u odnosu na 2x64=128bit). Poslednji je ovu tehnologiju iz `00 koristio SPS2. Stoji da su takve platofrme (ne)kvalitetne posebno na i820 plocama jer su imale bugovit mem kontroler ali je taj koncept Intel napustio nakon 1 godine uz gubitke i zamene...
Rambus sam imao na Asus P4T-E ploci i to je bila strava masina u to vreme. Testiranje periferija i memorije jednostavno nije bilo vidljivo, prvo sto se videlo pri startovanju kompjutera je bio Windowsov uvodni ekran. RDRAM PC800 se pojavio u vreme SDRAMa PC133 i prvih DDR266 memorija i bila je nesto najbrze do tada vidjeno. Obavezno su se instalirali u paru a u prazne slotove su se stavljali terminatori i obavezno su bili oklopljeni hladnjacima i u svakom mogucem trenutku im se obarao radni napon zbog velike kolicine toplote koju su stvarali u radu. Inace skoro svaki PC800 modul je radio kao PC1066 zahvaljujuci kvalitetnim cipovima koji su se koristili. Po brzini su cak mogli da se mere i sa DDR400 modulima koji nisu radili u dual channel rezimu. Kasnije se pojavila i zvanicna podrska za RD1066 (i850E). Ipak, kako je Rambus licencu davao na kasicicu bilo je samo nekoliko (velikih) firmi koje su je proizvodile i tako je cena bila i ostala previsoka i ubrzo su svi digli ruke od nje. Konacna smrt ih je zadesila kada je i Intel digao ruke od Rambus tehnologije i prestao sa razvojem novih cipsetova. Megalomanska firma Rambus je tako unistila samu sebe.
INTEL u soketu 423 i Rambus memorija su činili PIV. Dugo vremena Intel nije imao bolje procesore. Tadašnji Intel procesori su imali Tulatisko jezgro i fercerali su mnogo bolje i stabilnije nego Intel u 478 pakovanju sa Williamete jezgrom i DDR memoija, što je tada bio samo korak unazad. Inace u to vreme Rambus i tek nadolazeci DDR su bili u istom cenovnom rangu, tek kasnije je došlo do velike razlike zbog pada cene DRR i povećanja cene zalazećeg Rambusa.
Broj postavljenih tema: 60355. Broj poslatih odgovora: 647001. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.