Sta sve tacno mogu da podrazumevaju ove oznake na artiklima poput memorija, grafickih kartica, maticnih ploca? One dodju kao nove ciste, bez znakova koriscenja, upakovane i sa garancijom.
Korišćene/polovne komponente koje su prošle fabričke provere, zamenjeni su oštećeni delovi sa novim i proizvod je doveden u fabričko stanje. Shodno tome manja cena i kraća garancija. __________________ Scourge of PCBerza
+1 cak neki put moze da se desi da proizvod nije ni bio los, vec je vracen u onom zakonskom roku od valjda 14 dana ako si nezadovoljan. takvi se proizvodi vracaju u fabriku (bar u svetu, za Srbiju ne znam), pa ponovo idu u prodaju ali po nizoj ceni.
:: Korišćene/polovne komponente koje su prošle fabričke provere, zamenjeni su oštećeni delovi sa novim i proizvod je doveden u fabričko stanje. Shodno tome manja cena i kraća garancija :: __________________ :: Scourge of PCBerza :: ::
Stvar je što je to mačka u džaku, može biti da je proizvodu zamenjeno nešto sitno, a opet može biti i da je nešto lemljeno opet i masakrirano. Kao recimo Nexus 7 prvi model, bilo ih je refurbished u radnjama i kako sad da znaš da li je kućište bilo izgrebano, ekran slomljen ili je možda riknuo CPU pa su ga vadili i lemili novi...
U svakom slučaju ja bih izbegavao takve proizvode... __________________ Scourge of PCBerza
Avaj, nije bas tako jednostavno i direktno, kao sto kolege napisase.
10.12.2013. 22:27
#531187
status: user broj poruka: 10999
U zavisnosti od toga KO je `renoviranje` izveo, zavisice i pouzdanost renoviranog proizvoda, odnosno njegov ocekivani radni vek i stepen identicnosti izmedju njega (`kao nov`) i istog tog proizvoda koji vazi za `brand new` (`nov, nekoriscen`) u smislu posedovanja deklarisanih karakteristika.
-Naime, ukoliko se sam PROIZVODJAC javlja kao renovator (``refurbished``, ``repaired``, ``reconditioned``), onda kupac moze da ocekuje da ce u vlasnistvo dobiti proizvod koji je, de facto, nov. Takvi proizvodi, po praviliu bivaju pokriveni istom onom garancijom (isti uslovi, isti rok) kao i nov proizvod, s tim da mu je i cena neznatno od cene novog-nekoriscenog. -Ako renoviranje izvodi neki autorizovani servis, stvari mogi da budu komplikovanije, garantni rok kraci a cena osetno niza od cene ``brand new`` komada. -Ako neki servis ili ``nezavisni proizvodno-popravljacki kapacitet`` (one cuvene fabrike smestene na brodovima koji plutaju medjunarodnim vodama, na primer), renovira ``na svoju ruku`` pa onda prodaje pod etiketom ``kao novo``, proizvod moze da bude i bez garantnog roka (ili da ima tkz. radnu garanciju, to jest rok od nekoliko dana) ali da bude veoma jeftiniji od novog proizvoda.
Iz ovoga sledi: DOBRO se raspitajte, kod dobavljaca, o tome KO je zapravo renovirao ponudjeni artikal, pre nego sto odresite kesu.
Ja sam svojevremeno kopao po Internetu i raspitivao se na forumima na kojima se okupljaju fotografi (bio sam zainteresovan za nabavku skupocenog, renoviranog fotoaparata). Izvinite na (pre)opsirnosti...
za nexus 7 su menjani ekrani, imali su fabricki otisnute krugove na sredini ekrana, kontam da je bio los alat u fabrici, posto su u pitanju bila dva savrsena kruga
Broj postavljenih tema: 60366. Broj poslatih odgovora: 647106. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.