Davno sam imao program za defragmentaciju, koji prati koji se programi najcesce koriste i optimizuje defragmentaciju tako da se oni najbrze startuju. Ali nema sanse da se setim kako se zove, a ne bih nasumice isprobavao programe koje google izbaci. Jel ima nesto iz licnog iskustva za preporuku. Devize devize bonda elema
WinXP - za izbegavanje spor do besvesti, Diskeeper - mozda najbolji ali stalno nesto drlja po disku, znam da je to njegova opcija da ne zauzima resurse pa se sam pokrene kad je korisnik na pauzi, ali smori to stalno drljanje po disku, Perfectdisk 7.0 (8.0) - jednako brz kao prethodno navedeni i po meni daleko jednostavniji.
Verovatno je Diskeeper najbolji od navedenih, no ja ipak koristim perfectdisk 7.0.
7.0 sam svojevremeno skinuo sa zvanicnog sajta velicina 3.5mb 8.0 sam skoro skinuo sa istog tog sajta i ona je velicine 20mb. Diskeeper Home 2007, takodje sa zvanicnog sajta i on je velicine 15mb.
Krak za 7.0 sam nasao ali za 8.0 ne, za diskiper takodje ne mogu (ili ne umem) da nadjem.
Laku noc Srbijo ma gde i ma kolika bila !!!
:: Gde moze da se skine perfect disk i koliki je? :: :: ::
Tradicija je čudo, ali, ja vam lepo mislim, da je defragmentacija povelika laža. Nekog opipljivog smisla ima samo, SAMO, kod veoooma fragmentiranog diska koji je pri tome preko 80% i više pun.... Te bajke o slaganju (manija urednosti) i bržem pristupu podacima... to su podaci i redovi veličina za ata-33 diskove na 5400rpm i manje, sa PI procesorima ili slabijim, ne za ata-100(133) odnosno SATA diskove. Kod novih diskova su beznačajni dobici. Danas lepo potražite testove - fragmentiran - nefragmentiran disk i uporedite, dobici su uglavnom beznačajni, odnosno, gubici na `slaganju` su vremenski veći od dobitaka ... jedino, priznajem da donosi psihički mir - kad pomisliš da je unutra `sve na svom mestu`, iako je fizički u stvari razbucano po disku i njegovim delovima - baš radi bržeg pristupa. Mene u stvari nervira, da ne pomenem koji časopis u nas, ali koji socrealistički obožava da se reklamira sa naslovima tipa: 200 načina da ubrzate računar, milion načina da rešite vaše probleme, instalirajte motor od spejs šatla u fiću i koristite ga kao agregat za napajanje vašeg ultra lakog prenosivog pc-a.... i slično. Tu već godinama, prvi, drugi .... pedeseti tip & trick biva defragmentacija... To je isto kao da danas stavite FILTER ZA MONITOR, na widescreen TFT. Verovatno ima neku funkciju, al` što .. mozak!
Pisko, mislim da si potpuno u pravu. Kad slusam kako neko drlja disk 2 sata, podigne mu temperaturu, ovaj jadan cvili i slaze nesto sto ce i onako kroz dva dana da dodje na isto, bude mi zao, a jos je strasnije kada je podignut program kao servis, pa on sam, kad je kompjuter idle, igra lego. Katastrofa.
Jedino u dva slucaja priznajem defragmentaciju: Sto se tice sistema - pagefile.sys i hibernate.sys. Ukoliko ne mogu da se pomere na zasebnu particiju (ukoliko se pomera pagefile.sys preporucljivo je da se minimalan fajl ostavi na sistemskoj particiji, a glavni pomeri), treba ih defragmentirati i spustiti na dno particije. Za hibernate nije problem sacekati par sekundi vise, ali ukoliko je fragmentiran, uporno cepa i ostale fajlove. Sto se tice pagefile, ista je stvar, samo sto mu u startu treba fiksirati velicinu fajla, NE ono sto XP po defaultu radi - od-do. To ne valja. Sto se tice programa - bilo koja obrada zvuka i videa nezamisliva je na fragmentiranom disku, javljaju se ispusteni frejmovi, obrada traje osetno duze. Ista je stvar sa TEMP folderima koje prave programi recimo za DTP - temp kod Corela, Quarka, ili Scratch diskovi kod Photoshopa. Tu disk bukvalno moze da cvili. U poslednje vreme uredno napravim TEMP particiju i sve privremeno od programa poguram tamo. To mislim da nije lose resenje. Naravno, sve zavisi ko i u koje svrhe koristi masinu.
Pozdrav
:: Tradicija je čudo, ali, ja vam lepo mislim, da je defragmentacija povelika laža. Nekog opipljivog smisla ima samo, SAMO, kod veoooma fragmentiranog diska koji je pri tome preko 80% i više pun.... Te bajke o slaganju (manija urednosti) i bržem pristupu podacima... to su podaci i redovi veličina za ata-33 diskove na 5400rpm i manje, sa PI procesorima ili slabijim, ne za ata-100(133) odnosno SATA diskove. Kod novih diskova su beznačajni dobici :: Danas lepo potražite testove - fragmentiran - nefragmentiran disk i uporedite, dobici su uglavnom beznačajni, odnosno, gubici na `slaganju` su vremenski veći od dobitaka ... jedino, priznajem da donosi psihički mir - kad pomisliš da je unutra `sve na svom mestu`, iako je fizički u stvari razbucano po disku i njegovim delovima - baš radi bržeg pristupa :: Mene u stvari nervira, da ne pomenem koji časopis u nas, ali koji socrealistički obožava da se reklamira sa naslovima tipa: 200 načina da ubrzate računar, milion načina da rešite vaše probleme, instalirajte motor od spejs šatla u fiću i koristite ga kao agregat za napajanje vašeg ultra lakog prenosivog pc-a.... i slično. Tu već godinama, prvi, drugi .... pedeseti tip & trick biva defragmentacija.. :: To je isto kao da danas stavite FILTER ZA MONITOR, na widescreen TFT. Verovatno ima neku funkciju, al` što .. mozak!
iskusio sam značajna usporenja već na 30% fragmentiranosti. 80% ne bi nikad sebi dozvolio. Ipak, defragmentiram disk kad mi dođe i na 3-5%, čisto jer pri većoj cifri defragmentacija disproporcionalno duže traje.
koristim diskeeper, i do sad je zaista super radio, ali počinje da se dešava da u roku od deset sati prijavi 1.40 fragmentaciju na c: pritom mi kaže da su najfragmentisaniji temp fajlovi. koliko je zaista disc cleanup dobar, i jel treba da brišem stvari iz tempa? isto mi se dešava i sa e: (sortirano po c sistem, d instalacije, e podaci) gde mi kaže da je najgora bagra system volume information/restore i jel da isključim to? nedavno se pojavio dumprep.exe koji je uspešno ubijen. možda glupo pitanje, ali mi nije jasno: u diskeeperu stoji da je peak memeory usage 99, a u task manageru 2-5 posto. jasno mi je šta znači peak, ali zašto je onda stanje critical? na svakoj particiji je oslobođeno potrebnih 20 posto slobodnog prostora...
Broj postavljenih tema: 60372. Broj poslatih odgovora: 647167. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.