trazim po netu o cevima visokog pritiska,nasao sam sve sto me zanima,osim jedne stvari,koliko je maksimalni pritisak koji moze da izdrzi cev 3/4 cola ,u pitanju je cev koja trpi i toplotu i visoki pritisak... Da li se neko razume u materiju????
Zavisi ne samo od debljine cevi nego i od materijala od kojeg je cev
08.08.2016. 19:35
#622024
status: user broj poruka: 10998
napravljena. Potrazi medju onim modelima koji su predvidjeni za `parno grejanje` ili ``etazno grejanje`` ili `daljinsko grejanje`. U principu, bice ti potrebne besavne celicne cevi, ako je akcenat na izdrzljivosti na pritisak... Najbolje bi bilo da se konsultujes putem telefona, odnosno u direktnom razgovoru, jer na tablicama sa specifikacijama datim u cenovnicim cesto nije naveden max pritisak (koliko bara odnosno ``atmosfera``)...
koliko vidim ovde ima pvc cevi koje izdrze izmedju 100 i 200 bara,a meni treba metalna koja ce izdrzati kratkotrajne pritiske od 600-700 bara... jel ima u tom katalogu nekih cevki 3/4 cola koje izdrze 700 bara???
Brate 700 bara na 3/4` !!! Sta ce teras kroz njih ? Mislim da tako nesto samo po porudzbini prave. Tako male cevi a toliki pritisak, hvata me jeza ako to rokne, to je gore od bombe.
sto bi bilo tesko da se nadje,pa uzmi recimo prosek da puska sacmara u kalibru 12 tera pritisak od 550 bara a zid cevi nema ni 2mm debljine,ili recimo karabin 338 win mag tera pritisak u cevi od neverovatnih 4400 bara a cev je debela nepuna 3mm,sto ja nebi nasao cev koja ce da istrpi 700 bara i to samo povrememo na momemte ce trpeti taj pritisak,nikad duze od sekund-dva.... a dok se covek snadje u ovim tvojim skalama....ajoj ,zabole me glava :)
cevi bi trebale za ultra vatromet koji pravim,u momentu izbacivanja vatrometa cev treba da istrpi pritisak do 700 bara max... naravno uz kratkotrajno oslobadjanje odredjene kolicine toplote.....
samo primer jer ne znam tacnu formulu za izracunavanje
recimo cev fi10 debljina zida 3mm moze da izdrzi 500bar na 15ms ili 1000bar na 4ms
znaci sve zavisi od trajanja odnosno vremena pod kojim se vrsi pritisak ali i zavisi od toga koliko brzo raste pritisak i koje agregatno stanje i njegove sposobnosti su pod pritiskom u ovom slucaju vazduh
napravili smo ja i cale nekoliko hidraulicnih presa ali davno je to bilo pa sam pola zaboravio
Udarni pritisak = rad. Svaki rad cevi dovodi do zamora materjala koji ce u jednom trenutku da pukne.
Slazem se da debelozidne cevi mogu da izdrze kratkotrajne udare veceg pritiska ali koliko puta to je vec pitanje za neku labaratoriju koja moze da istestira uzorak cevi. Treba jos da dodamo i fluid koji vrsi pritisak ( ovde je u gasovitom stanju veci deo + tecni fluid u malim kolicinama ).
Ovde je problem naci 3/4 ` cevi koje ce da idrze udar od 700 bar-a i jos kad dodamo temperaturu od vatrometa koja ce jos dodatno da oslabi cev eto moguce katastrofe.
Moje misljenje je da ces moci da iskoristis neku debelozidnu cev bar da ispali 1 punjenje, za vise punjenja na tvoj rizik ide, jer cev onda postaje bomba rucne radinosti.
Uzmi cev koju mislis da ti odgovara i istestiraj je, napuni barutom i rokni je pa vidi dali ce da izdrzi, naravno test odradi sa bezbedne udaljenosti u nekom rovu u slucaju da rokne cev geleri ce da ostanu u rovu.
Ne bi bilo lose da kontaktiras nekoga sa Masinskog fakulteta ili neku labaratoriju za ispitivanje materjala da ti daju savet.
:: Koliko se ja razumem u hidrauliku pritisak nece biit probem ako su debelozidne cevi, posebno za kratko vreme :: :: Vise bi moglo ta ti napravi problem toplota koja se napravi u cevima kad vatromet bude ispalejn. :: :: Ali nebitno, tih 700 bar ne deluje konstatno na cev tako da nece biit problema po mom mislejnju :: :: ::
nasao sam nesto sto bi trebalo gotovo 100% da radi posao,treba mi takozvana ``crna cev`` ili cev od galvanizovanog celika sa sto debljim zidovima. ako neko zna kakve su to cevi i da li ih ima kod nas neka javi), provereno mogu da izdrze ktatkotrajne pritiske od 700 bara i to vise stotina puta.... moj vatromet je zamisljen tako da mu pokretacka snaga za raketicu bude patrona 12gauge(to je low power varijanta) koja ima 1,8grama baruta(sto stvara pritisak od nekih 550 bara u cevi,ali naravno sacma ce biti izvadjena ostaje samo barutno punjenje),sto ce omoguciti raketi da odleti i preko 200m u vazduh,a takvi vatrometi u radnjama kostaju debelo preko 100 eura i mogu da budu samo za jednu upotrebu,moj vatromet ce kostati par desetina eura i neka samo 10 vatrometa izdrzi, moja decica ce narednih 10 novih godina imati vatromet za pamcenje,a treba mi samo malo rada oko varenja konstrukcije...e da,vatromet ce biti sastavljen od 12 cevi koje ce u razmaku od 5 sekundi samostalno ispaljivati po jednu raketu,dok mi sa bezbedne udaljenosti gledamo u nebo i divimo se :) :) ako ispadne da materijal bude nesto ekstra jeftin,mozda napravim i sa 24 cevke....
Ja bih ti rekao da pripaziš na temperaturu tj. da li su cevi po EN102016-1 ili EN102016-2 (ovo su kotlovske cevi) mozda bi kvalitet P235GH bio dovoljan samo ne znam da li bi ti cena odgovarala. Inače u firmi u kojoj radim svi cevovodi pod pritiskom su od ovih cevi stim da kod nas moraju `toplotne` ...
Broj postavljenih tema: 60359. Broj poslatih odgovora: 647038. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.