da li je neko od cenjenih kolega isprobao mod za LGA775 procesore gde se izgleda lepljenjem izolirke preko odredjenih pinova, se dobija maksimalni FSB (iako u nekim videima kazu da je ustvari tako otkljucan maksimalni mnozilac, primetio sam da Q6600 i E7500 zapravo sa 1066, odjednom imaju FSB 1333
Ima li koga ili cu ja izgleda prvi da stavim to na probu, posto gledam u jedan LGA775, Core DUo E7400 i razmisljam se..... :D :D :D
U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!
I radi. Neće svi primerci q6600 ali veći deo hoće. FSB ode na 1333 a takt na 3.0GHz(pričamo za q6600). Takodje rade i drugi modovi ali tu već moraš lemiti (sa 800 na 1066). I kada mu uradiš sa 800 na 1066 opet možeš prelepiti traku za 1333 ako procesor koji imaš može da izgura.
Isprobao sam na E7400 p[rocesoru medjutim nije stabilan kada se optereti, dok u nekom laganom radu, radi kako treba sa 3.3 GHz i FSB1333..... Performanse su primetne, tu nema sta... SAda samo videti da li moze da bude i stabilan....
U meni se bore budala i genije. Plasim se da pametniji ne popusti!
Probao maloprije sa q6600. Radi sa 2.4 na 3.0 Ghz i stabilan je. Nije čak ni porasla temperatura(samo 1 stepen sa standardnim hladnjakom). Ide do 3.6 Ghz stabilno, samo traži G41 ploču sa ddr3 mmorijom na 1333 za stabilan rad. Nisam nikako uspio da G31 čipsetom i ddr2 na 1066 Ghz da dobijem više od 3 Ghz, a da temperatura ne poraste za manje od 9 stepeni. Hvala na prijedlogu. Jesam skidao i mjenjao čipove, ali nikada nisam probao sa samoljepljivom trakom da ovako nešto uradim. Performanse su tu, a temperatura na 3.0 Ghz samo jedan stepen viša,m a na 3.6 Ghz je 9 stepeni viša. Koristio sam standardni debeli hladnjak za soc 775.
Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.
Ima i mod da mu povećaš napon preko pinova na procesoru (pošto većina low cost matičnih ploča nema tu opciju u biosu). Prvo treba videti koji je radni napon procesora (pošto kod 775 procesora isti modeli procesora rade na različitim naponima, to NIJE jedinstveno). Zatim skinuti 775 pinout, ima na intelovom sajtu. Unutar tog dokumenta ima i tabela sa radnim naponima. Ako treba povećati napon samo pratiti tabelu i pinove za napon spajati na GND ili VCC u skladu sa tabelom. Na taj način se svaki procesor može naterati na puno veći takt.
Dobra stvar kod ovog modovanja je ta što kada uzmete q6600 na čestitoj ploči i u biosu mu podignete fsb na 1333 on se dosta više greje, a preko moda se ne greje. Ne znam razlog ovome ali je to tako.
E sad. Probao sam svih 10 komada koje imam. ZAvisno od revizije procesora, neki se više griju, a neki ne. Totalno je blesavo da ranije revizije, kao npr.G0 su hladniji od B3. Totalno nema logike ili je baš meni zapalo da imam 2 komada B3 koji se mnogo više griju. Probao sam da li na G31 ploči sa ddr2 memorijom na 1066 Mhz može više od 3.6 Ghz i može. Sada radi na 3.8 GHz na vazdušnom hlađenju fabričkom, ali je temperatura 19 stepeni viša. G0 revizija i radi hladnije nego B3 na 3.4 Ghz koja je bila na 26 stepeni viša. Da sam ovo probavao prije 10 godina i znao z vo, sad bi vjeovatno puno više klinaca imalo bolje računare. I ono što je totalno nenormalno, jeste da je ovo sada sasvim pristojna mašina za svakodnevni rad i za igrice do 1080p gdje je ranije procesor bio usko grlo, a negrije se pretjerano s obzirom sa kakvim starim komponentama radi.
Pre 10 godina svi ti procesori su koštali boga oca, i nije bilo pametno eksperimentisati na njima, pogotovo što prvi mod koji si trebao da radiš na njima je bilo lemljenje po procesoru (mod 800 na 1066 se mora lemiti, a većina tih procesora su bili na 800. Čak i oni prvi procesori na 1066 koji su bili, te ploče nisu podržavale 1333 FSB pa ih u to vreme nisi ni mogao modovati sa trakom).
Inače rade modovi i na starom 478 socketu sa pentium 4 procesorima, na njima je bilo još lakše modovati. Umesto trake koristio si parče bakarne žice koje se guralo u socket da prespojiš pinove pa onda si ubacivao procesor. Na tom socketu su bili modovi sa 400 na 533Mhz pa na 667MHz (iako nijedan procesor za korisnike nije imao FSB 667 mogao se uraditi mod na 667) i na 800MHz.
Modovi takodje rade na mobilnim platformama za sockete M i P, ali neće na svim laptopovima. Takodje se radi sa bakarnom žicom kao za socket 478. Sve te pinoute za gore pomenute sockete imate na intelovim sajtovima, zajedno sa tabelama za FSB-ove. Žao mi je samo što na novijoj core i3/5/7 arhitekturi se ne može ništa modovati
:: E sad. Probao sam svih 10 komada koje imam. ZAvisno od revizije procesora, neki se više griju, a neki ne. Totalno je blesavo da ranije revizije, kao npr.G0 su hladniji od B3. Totalno nema logike ili je baš meni zapalo da imam 2 komada B3 koji se mnogo više griju :: Probao sam da li na G31 ploči sa ddr2 memorijom na 1066 Mhz može više od 3.6 Ghz i može. Sada radi na 3.8 GHz na vazdušnom hlađenju fabričkom, ali je temperatura 19 stepeni viša. G0 revizija i radi hladnije nego B3 na 3.4 Ghz koja je bila na 26 stepeni viša :: Da sam ovo probavao prije 10 godina i znao z vo, sad bi vjeovatno puno više klinaca imalo bolje računare :: I ono što je totalno nenormalno, jeste da je ovo sada sasvim pristojna mašina za svakodnevni rad i za igrice do 1080p gdje je ranije procesor bio usko grlo, a negrije se pretjerano s obzirom sa kakvim starim komponentama radi :: ::
Evo ovaj link sam upotrebio. https://www.youtube.com/watch?v=hDgzvDtfyTk Jeste da je bilo malo smješno što to radi skalpelom na iphone-u, ali metoda radi. NA ovo sam kasnije naišao, pa nisam probavao sa slabijim procesorima. https://www.youtube.com/watch?v=07BKjW6aaFI Ako je neko nedovoljno stručan, ne bi trebalo da prodaje hw, nego pljeskavice.
Broj postavljenih tema: 60366. Broj poslatih odgovora: 647106. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.