Sto se tice prenapona, postoje unutrasnji i spoljasnji (najcesce atmosferski u sled udara groma bilo direktnog ili u blizicni voda). Unutrasnji su staticki (kratki spojevi, prekid nule...) i dinamicki (ukljucenja/iskljucenja velikih potrosaca, prekidi induktivnih i kapacitivnih struja usled reagovanja zastite i sl.)
Primena raznoraznih UPS uredjaja i produznih kablova sa nazovimo zastitom uglavnom moze da spreci stetno dejstvo nekih manjih prenapona (reda 2-3 veceg od nominalnog) i struja (reda stotina ampera ili cak manje) u mrezi. Sve preko toga ne pomaze i jedina zastita su PRAVI ODVODNICI PRENAPONA. Odvodnici prenapona se prave tako da mogu da izdrze ogromnu kratkotrajnu struju.
Naravno, udari groma u samoj blizini kuce ili u samu kucu su vrlo retki tako da se individualna zastita prakticno ne isplati, pa se zato ovakvi odvodnici prenapona za naponski nivo 220V vrlo retko susrecu, prvenstveno jer su bazirani na ZnO ili SiC plocicama. Te plocice izgledaju ovako: http://www.dodaj.rs/f/7/YX/4OqXp7O7/product1-2.jpg Sve drugo je sarena laza i zastitice vas jedino od manjih prenapona.
Forumasi moji, pronasao sam odvodnik prenapona za naponski nivo 220v, tako da se moze koristiti za kucnu upotrebu. Prednost je sto ima 2 izlaza, nema elektronike i prekidaca koji se kvare, nema kabla i sto je najbitnije uradjen je sa dve ZnO(cink-oksid) plocice u telu od visoko kvalitetnog bakelita(ne plastike!), limovi debljine 0.5mm. I sto je najvaznije IMA ZASTITU I NA NULI! tj.izmedju faza i nule nece biti prenapona. Firma koja proizvodi ovaj mobilni odvodnik prenapona se bavi projektovanjem i proizvodnjom visoko naponske opreme vec 20god. Ovaj odvodnik koristi za svoje potrebe ,stoga, materijali koji su korisceni za izradu su visoko kvalitetni. Vazno je da uticnica u zidu ima uzemljenje kako bi se vsak napona sproveo u zemlju... Evo fotografija: http://www.dodaj.rs/f/30/128/15dlRFjs/img1900.jpg http://www.dodaj.rs/f/37/MH/3Us0lbfb/dsc3055.jpg http://www.dodaj.rs/f/1N/mO/29JKW9XR/img0004.jpg http://www.dodaj.rs/f/2O/Gj/4wdsa6sp/img0003.jpg
Pa ovo je surge arrester na engleskom, samo za kucnu upotrebu. Kako izgleda to shto si napisao, i poshto koshta toliki odvodnik i ruke? Nismo svi banderashi... :)
pa i ovo sto sam rekao je za kucnu upotrebu :) zauzima 4 modula na tabli za osigurace ako je za trofaznu. koliko kosta ugradnja nemam pojma, ali kapiram da ne bi trebalo da je skuplje od recimo zamene osiguraca u tabli ili fid sklopke. A sam odvodnik prenapona koliko kosta zavisi od proizvodjaca i od modela. Recimo `Legrand` prosle godine je bio oko 100e taj model koji pokrije celu gajbu. Sad to je jedan od najskupljih brendova za el.opremu, mozda moze neki `slovenac` ili slicno da se nadje za manje para. Sad cu da nadjem oznake model i neku slicicu pa cu da ti okacim
:: Hajd napisi gde ima da se kupe ovi LOPOVI za uticnice sa tom zastitom za pojedine uredjaje, i ako znas napisi koliko kostaju :: :: Uzeo bi par komada, one sa slika...bele :: ::
Vidjao sam to... Eto, Legrand 100 evra, Schneider ima i mnogo skuplje odvodnike... Ko ce da izdvoji toliku lovu. Ovi lopovi su zakon pogotovo za sela, a 10-20 puta jeftiniji i nezahtevaju nishta osim dobrog uzemljenja u utichnici na zidu. Ljudi kupuju po tri puta skuplje produzne kablove sa plastichnom kutijom i prenaponskom zashtitom koja nije ni blizu ove jer ovaj lopov ima zashtitu na nuli i fazi i ZnO plochice koje su prava zashtita. Na tim produznim crkavaju prekidachi, elektronika kod komplikovanijih a vishestruko skupljih. Ovo je jako kvalitetno, rasturicu jedan da slikam shta ima u njemu...
pa da ko ima potrebu samo zbog recimo laptopa to da stavi pa da nosi to okolo zajedno sa njim ovo je do jaja. a ko generalno ima problem u kuci i treba mu za vise stvari, vise se ispalti celu kucu zastititi. ali naravno mora da ima i elektronsku mrezu, sto kod nas nemaju svi, tj retko ko ima :)
Svi ti uređaji koji se postavljaju ne mrežu posle ulaska u objekat su samo pranje mozga i novčanika. Znašli ti koliko je debela žica potrebna ba sprovede nekoliko hiljada ampera u zemlju. Ovako je rešeno u svetu za zaštitu po standardima. http://www.duke-energy.com/indiana-business/products/power-quality/tech-tip-08.asp Baci pogled malo ovde takođe http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=367779 Od same varijacie napona najbolje štite dobri UPS uređaji koji imaju i zaštitu za telefonsku liniju, network i eventualno kablovsku. I običan regulator napona bez baterije može da odigra istu ulogu ali obično nemaju zaštitu nizašta drugo. Za antenske kablove a to podrazumeva i kablovsku TV postoje arestors koji su uzemljeni što bliže samoj anteni. Network kabl se relativno lako zaštićuje uređajima sa ˝Opto Coupler˝ovima tako da nema direktnog strujnog kola. Slično postoji i za manje voltaže i jačine struje a takođe i optički releji.
za kucu koristim dva: APC PF8VNT3-GR Smart-UPS SUA1000I
Mada od udara groma nista nije sigurno, kablove i ups kupio sam pre dve godine, bila oluja i grom je udario (verovatno u banderu... Najbliza kuca(starija) izgoreo je dobar deo instalacije, po komsiliku pocrkavali kako kome tv, frizideri, kod mene na jednom produznom kablu ciji je prekidac bio iskljucen crkla: klima, tv, stub, satelitski risiver i to onog momenta kad sam pritisnuo prekidac na produznom kablu (sat risiver je samo zasvetleo iznutra i caos) sve ode :(
Obican kabl zamenio sam ovim skupljim da li ista vredi ko ce ga znati, pc je uvek na UPS-u ...
A za bandere ista firma proizvodi odvodnike 12kV, 24kV, 36kV... Evo slike silikonskog odvodnika prenapona 12kV, kome treba da stavi na banderu... :) http://www.dodaj.rs/f/1E/rg/4xgigZb2/img0010.jpg
Broj postavljenih tema: 60377. Broj poslatih odgovora: 647211. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.