Za skretnice, pojacala itd. se uzima provereno, a to je Panasonic, Nichicon i ELNA (u zavisnosti od zelje). Ende. U retkim slucajevima Mundorf, ako opravdava cenu i ako se uklapa u dizajn.
“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.
:: Pozzz za sve članove,,,, Zanima me da li neko ima iskustva sa MKP kondenzatorima AUDIOPHILER,,, :: kako su se pokazalu u zvučnim skretnicama,,,
Gde god je to moguce, umesto elektrolitskih, ugradjuj
11.11.2021. 08:22
#673263
status: user broj poruka: 10999
blok-kondenzatore. Ovo vazi narocito za audio-uredjaje, pa i za zvucnicke skretnice. Kako rekoh - gde god je to moguce (ogranicavajuci faktori: gabariti, cena, dostupnost na trzistu). Primera radi: sve kondove na skretnicama, do kapaciteta od desetak microfarada i stotinjak volti ``probojnosti`` relativno je lako nabaviti i ugraditi (s obzirom na gabarite), a nisu ni preskupi. NAROCITO su kriticni kondenzatori koji stoje u serijskoj vezi izmedju ``izvora`` i srednjetonaca odnosno visokotonaca, odnosno ugradjeni su u `high pass frequency` filtere - tu ne treba stedeti, nego, umesto elektrolitskog od, recimo, 3.3 ili 4.7 microF...10 microF staviti blok. Sto se tice materijala, tu je prica komplikovana, mada ostaje pravilo: bilo koji (dobar, ispravan) blok je bolje resenje od aluminijumskog elektrolitskog kondenzatora, pa cak i tantalijum-oksidnog, kada je cilj najmanje moguce unosenje suma (noise) u `signal`. Gde je moguce, upotrebiti ``polypropylene`` tip, ako ne onda policarbonat/stirofleks ili `keramiku`.
Ovi ``audiofileri`` izgledaju mocno. Metaloslojni polipropilenski kondovi...mmm, mljac!, ja bih im pruzio sansu...
Tu dileme nema, E, sad, skuplji su proizvodi velikih brendova (Cornell, Rubycon, WIMA...), a da li su bas TOLIKO i bolji? Ne verujem. Ja sam najvise ugradjivao WIMA blokove i ELNA elektrolite (to su firme koje bih svima preporucio), ali sam itekako ``poslovao`` i sa Sprague-om, Nichicon-om... Nekada, davno, i sa Iskrom (odlicni blokovi - poslednjih godina zivota SFRJ, po beogradskim prodavnicama prodavali su se njihovi keramicki i polimerski blokovi kapaciteta nekoliko picoF do nekoliko microF u kesicama od po pedesetak, mozda i stotinjak komada, za ``dz``. I dan-danas naidjem na po neki komad, po fiokama i ormanima).
Torto, znas i sam da kod audio uredjaja nije samo fizicki kvalitet kondenzatora bitan, vec i njegov dizajn koji drasticno utice na krajnju reprodukciju zvuka. Ali to takodje zavisi i od uredjaja do uredjaja, naravno ne mora da bude uvek pravilo.
“La debilidad no está en nosotros, es lo que tenemos afuera”.
Svi kondenzatori zamenjeni sa Audiophiler MKP kondenzatorima,,,, prvi utisci su više nego sam i očekivaoZa njihovu cenu dobija se mnogo više,,,, Moja preporuka ,,,
Broj postavljenih tema: 60372. Broj poslatih odgovora: 647167. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.