Da li se na PCIE karticama azurira ROM kao sto se to radi na plocama za BIOS? Ako da od kada se to radi i da li je pozeljno da se nakon nekog perioda azurira BIOS graficke kartice bilo da je ATI ili NVIDIA?
Pa ovako koliko ja znam bios na grafichkim karticama se jedno vreme updatovao ali na starijim grafichkim karticama (agp) sa novim pci-e nisam imao sluchaja do sada. Ni na agp grafichkim karticama nisi imao potrebe da radish update jedino kod onih OC tipa 9550 na 9600 Bios kod grafichkih kartica nema toliko veliku ulogu kao kod matichnih plocha. U bios-u od grafike obichno stoje refresh rejtovi maximalne rezolucije grafichke karte,id cpu itd tako da update bios-a se skoro i ne radi osim ako bash neku greshku ne napravi proizvodjach.
S vremena na vreme izadje bios za graficke kartice ali je procedura fleshovanja daleko opasnija. Neuspesan flesh i onda se pozdravis od kartice. Kod maticne ploce postoji sansa da se ispravi brljotina.
Ponekada se desi da proizvodjac graficke napravi fatalnu gresku u biosu grafe i ona pravi probleme a da se apdejtom to resi. Samo u tom slucaju se isplati to raditi.
Prva i najbitnija stvar je da BIOS ne treba dirati ukoliko nemaš probleme ili očekuješ ili ti treba update-ovi iz nekih od svežijih verzija, što je nauporedivo češće kod matičnih ploča. Ko što reče kolega, u VGA BIOS-u su klokovi, refrsh, fan controls, voltaže na pojedinim frekvencijama itd. To čačkaj samo ako proizvođač preporučuje zbog nekih problema (kao što je bilo sa Sapphire 4870 serijom) ili hoćeš da radiš OC (što naravno ne moraš kod single kartica jer možeš softverski (Rivatuner) ili kroz same drajvere).
ROM je Read-Only Memory, a BIOS-i su (E)EPROM - (Electrically) Erasable Programmable Read-Only Memory. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Hoping for the best but expecting the worst.
Otvori kućište, isključi sa napajanja, i rasklopi ventilatore na kulerima i sve lepo izduvaj i očisti od prašine i paučine. Blago vlažnom magičnom, prebriši sve kartice i matičnu, gde god vidiš belinu prašine. Okreni naopačke tastaturu i odradi joj 3-4 minuta mućkanja kao za koktel shake-ove, a zatim ostalo usisaj jačim usisavačem. Očisti monitor i sredi stol. I, proći će te, valjda.
Hahahaha,definitivno bolja solucija da bude zadovoljan i srecan,nego u protivnom da bude danima tuzan za izgubljenom karticom
:: Otvori kućište, isključi sa napajanja, i rasklopi ventilatore na kulerima i sve lepo izduvaj i očisti od prašine i paučine. Blago vlažnom magičnom, prebriši sve kartice i matičnu, gde god vidiš belinu prašine :: Okreni naopačke tastaturu i odradi joj 3-4 minuta mućkanja kao za koktel shake-ove, a zatim ostalo usisaj jačim usisavačem :: Očisti monitor i sredi stol :: I, proći će te, valjda :: :: Next - Next - Next - Accept - Ok ...? Eh? Jbt!!! :: ::
Dakle, u principu odgovor je `ne`! Ne kao sto je to slucaj...
20.07.2009. 18:09
#129792
status: user broj poruka: 10999
sa maticnim plocama. Sa grafama se to radi (uglavnom) onda kada se hoce postici tkz. hardversko overklokovanje. Napravi se kopija postojeceg BIOS-fajla (originalnog, tog koji se trenutno nalazi u BIOS-chip-u na karti). Ta kopija se smesti na hard-disk, pa se edituje (povecaju se vrednosti frekvencija memorije i/ili GPU-a itd.), da bi se zatim ovako promenjenim fajlom izvrsilo flesovanje BIOS-a karte. Moguce je flesovati i upotrebom BIOS-fajla neke slicne (a `brze`) karte, ali to je rizicno.
Broj postavljenih tema: 60376. Broj poslatih odgovora: 647190. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.