status: user broj poruka: 726 | Evo prakticnog primjera: http://www.userchannel.de/sonntagsseite_images/20030209raid5.gif
Kad postavis podatke,oni ce biti segmentirani u blokove,blokovi ce biti razmjesteni na diskovima.Kao sto vidis,ukoliko se na Disk 1 smjesti podatak A,a na Disk 2 podatak B,na trecem disku ce biti uskladistena informacija o paritetu,u slucaju da dodje do greske (nezeljenog kvara i sl.) itd.Prilikom rednog pristupa/citanja blokova (onako kako su podaci upisani),i diskovi ce biti redom (1,2,3) `citani`.
Prema tome,podaci i paritet se `usitnjavaju` tako sto se rasporedjuju/dijele na blokove koji se nalaze na svakom disku.Podacima se pristupa uzastopno na svakom disku (1,2,3),a ne dvaput/kontinualno na jednoj disk jedinici,sto je efikasnije.Potreban je kontroler,a RAID 5 dozvoljava da jedan clan `ispadne` (npr. usled kvara).U ovakvim situacijama ostali diskovi preuzimaju citanje blokova koji su bili upisani na nedostajucem disku,zato sto se na njima,osim podataka,upisuju i tzv. EC informacije (sluze za ispravljanje greske) ili paritet. Kapacitet RAID 5 zavisi od broja diskova,a izracunava se u zavisnosti od kapaciteta diskova.Valjda ovako:
- ako su diskovi razlicitog kapaciteta,onda se koristi formula : Kapacitet najmanjeg diska x broj diskova umanjen za 1 .Ako imas 3 diska od 100,120 i 200 GB,onda je kapacitet 200 GB.
- ako imas 3 x 160 GB (diskovi identicnog kapaciteta),efektivni kapacitet iznosi 320 GB,zato sto se `odbija` zapremina jednog diska.
Dakle,najbolje je da diskovi budu istog kapaciteta,a,sto je veci broj diskova,manja je stopa neiskoriscenosti prostora (zauzetog zbog pariteta).
`Kolicina` pariteta (ili index pariteta) je ravnomjerno rasporedjena na svim diskovima,na nju otpada vrijednost koja odgovara kapacitetu jednog diska-clana RAID 5 veze,pod uslovom da su isti.
|