Audiofili, i entuzijasti i ljubitelji ploca Ocu da pazarim neki gramofon. Totalni sam pocetnik i noob (treba biti iskren pa priznati) za gramofone. Pazario sam skoro Technics hd501 liniju i prezadovoljan sam istom, pa bih da pazarim i neki Technics gramofon. Budzet do 70-80 jura. Kasnije kada se malo uhodam, vrv cu pazariti nesto bolje, ali za pocetak nesto skromno. E sad ja sam gledao neke modele, pa me zanima vase misljenje:
Svi su ispravni, na slikama dobro izgledaju, igle i glave dobre... Koji bi od ponudjenih bio dobar izbor za taj novac? Mozda neki drugi gramofon?
I za kraj pitanje, na koji nacin da provalim koju glavu mogu namontirati na odredjen gramofon? Koliko sam ukapirao Audio technica je svetski lider u proizvodnji glavi i igala za gramofone. Na koji nacin da se najlakse nadje odgovarajuci model glave?
Hvala na odgovorima
Asus p5ql-e Xeon e5450 @3.5ghz Black Megahalems + Noctua nf-p12 4x2gb ddr2 Ocz Zotac gtx 1050 ti 4gb neki budjavi wd hdd kingston ssd240 gb lc power 720w green power
Asus p5ql-e Xeon e5450 @3.5ghz Black Megahalems + Noctua nf-p12 4x2gb ddr2 Ocz Zotac gtx 1050 ti 4gb neki budjavi wd hdd kingston ssd240 gb lc power 720w green power
Nisam ljubitelj gramofona, naravno volim muziku sa istog. Nikad nisam imao iz prostog razloga jer nisam imao ploce, ali mogao bih da ti preporucim da pogledas ima li nesto polovno od Project-a, Thorens-a, ne mora iskljucivo samo Technics.
Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja. Gordon Allport
Sta ce ti gramofon. Mislim jeste zvuk sa gramofona je po meni najbolji. Dobro pojacalo tipa Arcam/NAD i dobri zvucnici i dobar gramofon kao sto kaze SL1200KM2 pa to je najprijatniji zvuk.
Samo sto je to hobi za Engleza. Koji ima 50 prodavnica ploca u gradu, popuste, prodaje na veliko, koji moze da bude tu kada stignu nova izdanja kada svi pohrle, da cuje tu u prodavnici odmah ploce i da kupi i da ne plati carinu. Da li znas da neki Djevi imaju stan na Dedinju ili Terazijama samo u vrednosti ploca. Oprema se nabavi, ali ploce ne tako lako. Da bi bio solidan Dj moras nedeljno da imas pristup najmanje 10 novih ploca aktuelnih. Ili da kazemo 20 mesecno najmanje. Cene su od 20-30 eura po ploci procesno.
Ne znam gde sam procitao jos pre par godina neki mali iz azije sto je pobedio na nekom DJ takmicenju je potrosio preko 500.000$ na opremu tada nije imao ni 18 god. 16-17 mozda. Mislis da je zaradio sam ...
nabrojanih modela ``radicce posao u full-u``. No, hajde, reporucicu ipak SL303 ( provera ispravnosti se podrazumeva) uz zamenu (ako je na njemu orig. glava) ili igle ili kompletne glave (sa iglom). Ali, postoje sledeci problemi: 1) ima li taj ubogi pojacavac (HD501 linija) ulaz za analogni gramofon? Po fotkama sudeci - nema. To znaci da bi morao da nabavis pretpojacavac koji bi se ``kacio`` na ``linijski`` ulaz pojacavaca (na koji, inace, direktno ide CD/DVD ili tuner). 2) postojeca ``linija`` sa sve zvucnicima je jedva dostojna da reprodukuje signal sa izvora koje vec imas - tesko da ces, uz dodatni prepojacavac dobiti ``liniju`` koja ce dostojno predstaviti zvuk sacuvan na LP-ju. 3) gde ces, i za koje pare nabavljati dobre, neostecene LP i single ploce?
Ako ti je ZAISTA stalo do zvuka sa gramofona, prva stvar koju bi trebalo da ucinis je - nabavka nekog mnogo boljeg pojacavaca/risivera i adekvatnih zvucnika.
To da je bolji zvuk sa ploče je fama ili u najboljem slučaju stvar ukusa. Kad sam prvi put cuo CD, bacio sam ploče u đubre. Svo to krckanje, šuškanje, strah i trepet da se ne ošteti pri brisanju prašine (doduše ima upozorenje da se ne briše gaćama) i upotrebi i zloupotrebi... Kad sam prvi put čuo jasan i kristalan zvuk bez nusprodukta.
Da je topliji zvuk takođe je veoma upitno. Zavisi od opreme, mnogo više utiče npr. izbor pojačala nego sam zapis. A i ako autor hoće da zvuči toplo nek oboji u studiju. I danas se sve snima digitalno pa onda prebaci na ploču, tako da što se novih izdanja tiče, tu ne znam da bi ikakva razlika mogla postojati.
Stavi cistu plocu na SL1200MK2 i Ortofon Concordeili Stenton glavu od 150-200$ i izbrisi plocu pa da vidim da lices da cujes krckanje. Tako ziva, puna muzika ne digitalna pogotovu kada slusas u sobi na tise.
Nije to ono kao u filmovima kada izvadi prasnjavu plocu dune prasinu sa nje kilo i stavi na neki gramofon isto od pre isusa i onda cujes krckanje. Da li si isao negde u diskoteke, nocne klubove, itd. Da li si cuo da krcka nesto, naravno da ne. Pre nije ni bilo ovih CDa i to, bili su gramofoni i ritam masina cuveni Roland TR-909.
Sta su Japanci covece, to je bila elektronika. Ploce su sve nadzivele. Kasete su mrtve i CDovi su mrtvi i umrece i kompijutercine ove a ploce ce da ostanu.
kad sam bio klinac u to analogno doba su mermerni gramofoni sa mermernim tanjirima bili top... nesto ne verujem da se to danas mnogo promenilo... Jednostavno MASA JE MAMA... Kazes da su ovi svi dobri i da jecena ispod 100E... Sta da ti kazem Technicks ko tehniks sve bakelitno a onda dodje Aiwa jos bakelitnija i zatvori im posao... Bem li ga u ono vreme su dobre igle bile 400 UK phounds... a isle su i do 15`000...
A to je bilo vreme skupljalo se svakakvih stranih para da se nakupi za jednu plocu Dzudasa... Motornih glava i celicne device... ti nakupis tust i tma grckih drahmi, talijanskih lira, austriskih silinga stavis u kovertu napises ime albuma i posaljes u UK... Posle nedelju dana se javi teta Kata koja kaze nedostaje jos malo da se kvalifikujes za kupovinu... ti onda ides od drugara do drugara i pitas da li im je ostalo nesto lira od proslog puta u TRS!!! strpas u kovertu pa ponovo posaljes i za nedelju dve eto ga postar...
A onda ide razmena ploca cisto da ti ne dosadi onih pet sest koje si uspeo da kupis.... mislim na one strane mada ni domace nisu bile nista jeftinije (mislim da one kvalitetnije tj. avangardnije izvodjace)...
Sto se kaze bilo nekad sad se samo prica o tome...
Takodje sam misljenja da je to sa Vinilom velika zabluda i da je CD daleko bolja prica a tek FLAC... pa covece celu kolekciju ploca mozes da imas na jednom externom HDD-u...
Imam poznanika koji je audio zaludjenik i svako malo nesto menja... pojacalo rucno radjeno, predpojacalo takodje rucno radjeno... zvucnici projektovani za njegov zivotni prostor... kupio covek neki spoljni CD rezac nikad nisam video veci i reze diskove brzinom 1x (navodno je tada zapis najkonstantniji te ovi sto ce da ih sviraju (njegov je 400E) najmanje propustaju...
Iskreno ja ne cujem neku razliku a on se iznosi samo tako... sav se najezi kad cuje taj kvalitet zvuka a ja nista ne primedjuje... mora da sam prilicno ogluveo od svega i svacega...
Citat: `Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`
:: Cao zdrav :: :: Audiofili, i entuzijasti i ljubitelji ploc :: Ocu da pazarim neki gramofon. Totalni sam pocetnik i noob (treba biti iskren pa priznati) za gramofone :: Pazario sam skoro Technics hd501 liniju i prezadovoljan sam istom, pa bih da pazarim i neki Technics gramofon :: Budzet do 70-80 jura. Kasnije kada se malo uhodam, vrv cu pazariti nesto bolje, ali za pocetak nesto skromno :: E sad ja sam gledao neke modele, pa me zanima vase misljenje :: :: TECHNICS SL-D310 (oko 65e :: Technics sl bd 3 (75e :: Technics SL-303 (75e :: Technics SL-Q300 (75e :: :: Svi su ispravni, na slikama dobro izgledaju, igle i glave dobre.. :: Koji bi od ponudjenih bio dobar izbor za taj novac :: Mozda neki drugi gramofon :: :: :: I za kraj pitanje, na koji nacin da provalim koju glavu mogu namontirati na odredjen gramofon? Koliko sam ukapirao Audio technica je svetski lider u proizvodnji glavi i igala za gramofone. Na koji nacin da se najlakse nadje odgovarajuci model glave? :: :: Hvala na odgovorim :: :: :: Asus p5ql- :: Xeon e5450 @3.5ghz Black Megahalems + Noctua nf-p1 :: 4x2gb ddr2 Ocz :: Zotac gtx 1050 ti 4g :: neki budjavi wd hd :: kingston ssd240 g :: lc power 720w green power :: :: _____________________________________________________________________ :: :: Dodao autor teme (06-04-2019 20:33:54) :: :: ... :: niko gramofone ne slusa? : :: :: Nema dinosaurusa i hipstera ovde? : :: :: Asus p5ql- :: Xeon e5450 @3.5ghz Black Megahalems + Noctua nf-p1 :: 4x2gb ddr2 Ocz :: Zotac gtx 1050 ti 4g :: neki budjavi wd hd :: kingston ssd240 g :: lc power 720w green power :: ::
visheg kvaliteta od onoga na bilo kom drugom (masovno dostupnom) mediju (nekada davno: audio kasete, kasnije CD itd.). E, sad, tu postoji sledeca kvaka: jedna stvar je SUBJEKTIVNI DOZIVLJAJ kvaliteta zvuka, druga je stvar OBJEKTIVNO STANJE. Dvodelno, pojednostavljeno objasnjenje ``kvake``: 1) nakon zavrsenog snimanja (``produkcije``) dobija se (ili se dobijala) tkz. matrica - zapis na magnetofonskoj traci na osnovu chega je nastajao ``kalup`` u vidu metalnog diska koji se utiskivao u razmekshani (poli)vinil (koji se zatim ``sushio`` i opsecao). Tako su pravljene LP i single ploche. Kvalitet LP/single ploche je zavisio od mnogo chega, izmedju ostalog i od toga koliko je matrica ``raubovana`` (za prvih stotinak primeraka vazilo je da su u klasi ``direktno rezanih``). Ko razume, shvaticce. 2) Shta znachi ``subjektivno/objektivno``? Digitalni zapis obavezno ``guta`` jedan deo zvuka koji je proizveden u studiu, zbog ``semplovanja`` i ``kvantizacije``. To je ono OBJEKTIVNO STANJE - jedan deo zvuka (zapravo: zvukova) biva ``izgubljen u prevodu``. Kod analognog snimanja, pa potom, ``pretakanja`` u ``kalup``, svi zvuci (ali, nazalost, i oni nepozeljni) bivaju sachuvani na ``finalnom proizvodu``. SUBJEKTIVNI DOZIVLJAJ, zbog znatno veceg (moguceg) dinamichkog opsega kao i izostanka onih ``nepozeljnih zvukova`` (krckanje, shushtanje, pucketanje...) je, uglavnom na strani CD-a i ostalih digitalnih medija (narochito ako slushalac nije ``odrastao`` na HajFaju).
To bi bilo jedno, krajnje skracceno i osakacceno objashnjence. - - - - - - - Medjutim, u ovom konkretnom sluchaju (tema, drugovi, tema - nemojmo zaboraviti temu!), neke periferne stvari su zapravo krucijalne: slab, jadan pojachavach (koji, najverovatnije ni nema ``prihvat`` za MM gram. zvuchnicu, o MC da i ne govorimo, kao shto napisah u prethodnom javljanju), izostanak nuznosti kupovine (chovek nema kolekciju LP-ja koju valja nekako vrteti, nego mu tek predstoji nabavka)... Kolaj-rabota iliti corava posla, ali, ako je kolega zaista odluchan u ovome, prva pametna stvar bila bi nabavka solidnog pojachavacha ili risivera (koji ima MM ulaz) i dobrih zvucnika. Dalje cemo lako...
Nisi ogluveo, tj. ne mozes toliko da ogluvis da ne uvidis ni malu razliku, a nisi ni osoba koja stalno slusa taj sistem, nego povremeno, pa ti je sve isto...
Sustina prave razlike je u promeni pojacala/zvucnika/izvoru/formatu muzike, eventualno u zavisnosti od uredjaja oko promene zvucnickih kablova, ili strujnih ali ostalo su nijanse koje se tesko primecuju, ali cesto ne, tj. potrebno je mnogo eksperimentisanja. Oko toga se vodi veciti rat izmedju audiofila (po meni nije neko ko slusa muziku, vec neko ko trazi najperfektniji zvuk koji moze da se obezbedi), normalnih ljudi koji slusaju muziku i umereno brinu o sistemu, ljudi koji uporno namecu svoj subjektivni osecaj i ljudi koji namerno iz nekog razloga demantuju sve sto je razumno i logicki.
Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja. Gordon Allport
Torto, da se na lazemo i CD-ovi se tako rade sta ti mislis da bi neko mogao da nareze milijadru CD-ova za dan dva...
Audio CD se utiskuje i nakon toga se lepi zastitni sloj preko... tako da jedan CD bude utisnut za ~5s sa sve lepljenjem zastitnog sloja... zato kod njih nema otkazivanja i daleko su trajniji nego ovi rucno rezani u racunarima i prasnjavim garazama...
Ja bih sto se gramofona tice batalio tu pricu pogotovu sto se bilo sta novije jako tesko nalazi na vinilu...
Uh umalo da zaboravim sto se ploca vise slusa ona se vise haba zato sto igla ide po brdima i lagano u odredjenom sloju skida ona uzvisenja tj. degradira kvalitet audio zapisa cega kod audio CD-a nema zato sto nema fizickog dodira izmedju medija i citaca zapisa...
Citat: `Молимо паметне да престану са попуштањем, ситуација је постала неподношљива!`
:: visheg kvaliteta od onoga na bilo kom drugom (masovno dostupnom) mediju (nekada davno: audio kasete, kasnije CD itd.). E, sad, tu postoji sledeca kvaka: jedna stvar je SUBJEKTIVNI DOZIVLJAJ kvaliteta zvuka, druga je stvar OBJEKTIVNO STANJE. Dvodelno, pojednostavljeno objasnjenje ``kvake`` :: 1) nakon zavrsenog snimanja (``produkcije``) dobija se (ili se dobijala) tkz. matrica - zapis na magnetofonskoj traci na osnovu chega je nastajao ``kalup`` u vidu metalnog diska koji se utiskivao u razmekshani (poli)vinil (koji se zatim ``sushio`` i opsecao). Tako su pravljene LP i single ploche. Kvalitet LP/single ploche je zavisio od mnogo chega, izmedju ostalog i od toga koliko je matrica ``raubovana`` (za prvih stotinak primeraka vazilo je da su u klasi ``direktno rezanih``). Ko razume, shvaticce :: 2) Shta znachi ``subjektivno/objektivno``? Digitalni zapis obavezno ``guta`` jedan deo zvuka koji je proizveden u studiu, zbog ``semplovanja`` i ``kvantizacije``. To je ono OBJEKTIVNO STANJE - jedan deo zvuka (zapravo: zvukova) biva ``izgubljen u prevodu``. Kod analognog snimanja, pa potom, ``pretakanja`` u ``kalup``, svi zvuci (ali, nazalost, i oni nepozeljni) bivaju sachuvani na ``finalnom proizvodu``. SUBJEKTIVNI DOZIVLJAJ, zbog znatno veceg (moguceg) dinamichkog opsega kao i izostanka onih ``nepozeljnih zvukova`` (krckanje, shushtanje, pucketanje...) je, uglavnom na strani CD-a i ostalih digitalnih medija (narochito ako slushalac nije ``odrastao`` na HajFaju) :: :: To bi bilo jedno, krajnje skracceno i osakacceno objashnjence :: - - - - - - - :: Medjutim, u ovom konkretnom sluchaju (tema, drugovi, tema - nemojmo zaboraviti temu!), neke periferne stvari su zapravo krucijalne: slab, jadan pojachavach (koji, najverovatnije ni nema ``prihvat`` za MM gram. zvuchnicu, o MC da i ne govorimo, kao shto napisah u prethodnom javljanju), izostanak nuznosti kupovine (chovek nema kolekciju LP-ja koju valja nekako vrteti, nego mu tek predstoji nabavka)... Kolaj-rabota iliti corava posla, ali, ako je kolega zaista odluchan u ovome, prva pametna stvar bila bi nabavka solidnog pojachavacha ili risivera (koji ima MM ulaz) i dobrih zvucnika. Dalje cemo lako.. :: :: :: ::
Naravno da se i CD/DVD medija ``otiskuju`` - ja nisam ni tvrdio suprotno. Medjutim, ono sto cini razliku (na stetu ``vinila``) je cinjenica da ``kalup`` postepeno gubi na kvalitetu - to nije mnogo bitno (ako je uopste bitno, u praksi) u slucaju CD/DVD-ova. S druge strane, nesoporno je da ``analogna tehnika`` otiskivanja sadrzi vishe zvuchnih informacija dobijenih sa matrice (izmasterovane magnetofonske trake, kao konachnog rezultata rada u studiju), tako da na CD/DVD-u imamo, defakto, ``manje zvuka`` nego na vinilu. To je, takoreci, puna linija vs isprekidana linija (``linija`` sastavljena od gustog niza crtica). Sa izvesne distance, ova ``iscrtkana linija`` posmatrachu daje utisak (iluziju) pune linije. To je SUBJEKTIVNOST, nashe lichno opazanje. Chinjenichno stanje (OBJEKTIVNO stanje stvari) je da se radi o crticama (crta, praznina, crta, praznina...).
Moguce - ja sam zato i NAGLASIO (procitaj jos jednom)
09.04.2019. 22:38
#655805
status: user broj poruka: 10997
MATRICA-MAGNETOFONSKA TRAKA (post: 09.04.2019. 11:04), dakle rec je bila o tradicionalnom sistemu naprema digitalnom, generalno... Snimati digitalno pa onda ``prebaciti`` na vinil, stvarno je idiotluk tipa ``trla baba lan`` - kome treba shasija najnovijeg elektroautomobila sa parnom mashinom umesto elektronike/elektrike?...
TECHNICS 12 SERIJA JE NAJPRODAVANIJI GRAMOFON NA SVETU NEKOLIKO MILIONA KOMADA JE PRODATO. TAJ SPECIFICNI MODEL JE OD 1979 KAO NAJIZDRZLJIVIJI GRAMOFON. SADA IMAJU NEKE LIMITED EDITION KOJE KOSTAJU PAR HILJADA DOLARA, I IMAJU NOVE NEKE KOPIJE DRUGIH FIRMI KOJE KOSTAJU DO 500$. TACNIJE POCETKOM SEDAMDESETIH JE NAPRAVLJENA NEKA PRVA VARIJANTA, ALI TAJ MK2 JA SAM IMAO U SIROJ PORODICI FAMILIJI 3 KOMADA, JE NAPRAVLJEN 1979 I TA VERZIJA DANAS KOSTA 2000$ NA AMAZONU. MALE NEKE IZMENE IME. SAMO KO CE SADA DA SEDI I USTAJE SVAKIH 15 MINUTA DA MENJA STRANU ILI PLOCU. TO JE BAS ZA ONO ENTUZIJASTE
IMA SL1200GAE. To je Limited Verzija 50 Years Anniversary, pravljena u 1200 komada. To su svi najpoznatiji DJevi sveta razgrabili odmah. Ko je uspeo da dodje do njih. 5000$ je kostao komad. Ploca je od debelog aluminijuma a rucica koja je bila od aluminijuma je zamenjena magnezijumskom. Ispod je debeo sloj gume koji upija vibracije. Bez obzira koliko se mrda sve okolo on nece preskakati.
Sve je to nista. To je 200 ploca koje treba nabavljati. Ne samo kao DJ. Imas neke edicije albuma Roling Stonsa, Pink Floyd koje dostizu cenu po 100$ po ploci.
Ponovo ce se izmenjati standardi za 10-20 god a ploce se i dalje da ostanu jer nikada ljudi nece platiti toliko za albume kao ploce. Naravno u manjem tirazu se prave.
Svuda u radio klubovima, kod ljudi koji se bave duze muzikom koji koriste gramofone naci cete iskljucivo Technics SL1210MK2 ili mozda novu verziju. Jednostavno ti ljudi ne priznaju nista sem svoje ikone. Imitacije drugih brendova koje su kopije prakticno njega su uglavnom vlasnici DJevi ili neki nocni klubovi koji su stedeli. Svi veliki festivali na otvorenom, poznati DJevi u studiju, ljubitelji ploca i slicno priznaju 90% samo Technics SL1210MK2 ili SL1200MK2. Mikseta moze biti i ova i ona Pionirova i ritam masina razlicita ali gramofoni su to i nista drugo i vreme govori koliko su kvalitetni. Ako gledate DJ crnca iz 1983 koji pusta ACID i Disco videcete 1200MK2 u Americi ili 1210MK2 u Evropi, ako gledate DJ Rap koji posta 1990tih isto cete videti njega, ako gledate festival iz 2015 Rave osim CDova Pioneer videcete opet njega. i u Radio stanacama koje neguju tradiciju isto. Jednostavno ne postoji muzicki instrument ili muzka komponenta cija dugovecnost se moze porediti sa njim. 50 godina tradicije sa malim izmenama, ceo princip je isti. I zato Stanton gramofon sa 20 dugmica RGB koji sijaju kosta 500$ a Technics 2000$.
Ima i Pioneer CD koji sluzi kao i gramofon, kosta 5000$. Najskuplji gramofon je Technics SL1000R, kosta 20.000$. Tezak je 50kila. Nije klubski gramofon.
Ali nacin na koji se prenosi taj zvuk preko ploce na iglu daje mu smek koji ne mozes da nadjes na CDu ili sa kompijutera. Gramofon ima 3 ruke. Ne znam na koju foru mu ih dodaju.
Tako da lepo kada vidite tako nesto, kazite hvala ti Srbijo. Hvala Puno. Da sam se zajebavao u Nemackoj i zavrsio kurs vodoinstalatera imao bi za takve stvari i Mercedes.
E moj ti, kakav Technics najbolji na svetu? Mislim, dobar je, to stoji. Ovo ti je ista varijanta kao za onaj Samsung NVMe, Technics mozda ima gramofon od 20k eura, ali ima jos boljih ozbiljnih spravica, i to daleko boljih klasa iznad, rucno radjeni itd., nemoj se zavaravati da je to najbolje.
Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja. Gordon Allport
SL12x0MKx ne proizvodi Technics, već Matshushita za Techinics. Zato i jeste najbolji na svetu .)
MBP Retina 13` Late 2012 macOS Mojave
i7 4790K/MasterLiquid Pro 120/Maximus Gene VII/32GB/240GB RAIDR/Strix 980ti/CM 750W/LG 27MB85Z-B
:: E moj ti, kakav Technics najbolji na svetu? Mislim, dobar je, to stoji. :: Ovo ti je ista varijanta kao za onaj Samsung NVMe, Technics mozda ima gramofon od 20k eura, ali ima jos boljih ozbiljnih spravica, i to daleko boljih klasa iznad, rucno radjeni itd., nemoj se zavaravati da je to najbolje. :: :: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne :: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja :: Gordon Allport :: ::
Ma ljudi ja bih da nabavim neki gramofoncic po nekad da pustim neku plocu, to se ne bi slusalo svaki dan. Kad me zelja mine pa odem u vikendicu da zaludim malo (nisam hipster!) Ne trazim nikakvu perfekciju niti neko ludilo. Da okrece i da se cuje okej. Opet razmisljam bolje polovan brend uredjaj nego ona kineska sranjca od gramofona po gigatronu sto prodaju za 10ak hiljada i vise
Asus p5ql-e Xeon e5450 @3.5ghz Black Megahalems + Noctua nf-p12 4x2gb ddr2 Ocz Zotac gtx 1050 ti 4gb neki budjavi wd hdd kingston ssd240 gb lc power 720w green power
Pa ako ti ne treba ništa posebno, šta hoćeš od nas? Naveo si četiri neposebna s istom cenom pa uzmi jedan od njih. Nisi se udostojio ni da odgovoriš da li ta linijica uopšte ima gramofonski ulaz.
Tek od jutros sam se dokopao neta. Hteo sam misljenje nekog ko se iole razume u gramofone da mi preporuci koji od ponudjenih da uzmem, jer se ja stv ne razumem, a zasto ne poslusati savet od nekoga ko zna. Sto se tice ulaza, linija ima line in. Asus p5ql-e Xeon e5450 @3.5ghz Black Megahalems + Noctua nf-p12 4x2gb ddr2 Ocz Zotac gtx 1050 ti 4gb neki budjavi wd hdd kingston ssd240 gb lc power 720w green power
:: :: Pa ako ti ne treba ništa posebno, šta hoćeš od nas? Naveo si četiri neposebna s istom cenom pa uzmi jedan od njih. Nisi se udostojio ni da odgovoriš da li ta linijica uopšte ima gramofonski ulaz :: ::
Postoje Gramofoni od 100.000$, audiophile kvalitet kao i pojacala. Level koji se pravi za ultra bogatase po narudzbi od poznatih audio inzinjera. Placas sve i dizajn, i proizvodnju i specijalne materijale. Ovo je najbolji seriski gramofon koji je napravljen i najzidrzljiviji gramofon na svetu. Ali je Tecnics SL1200 serija najizdrzljiviji, najpoznatiji profesionalni gramofon koga koriste svi koji se bave time jer moze da prezivi sto onaj od 20.000 i 100.000 ne moze. Pratio je ceo put razvijanja diskoteka i nocnih klubova u celom svetu i bio njegov sastavni deo. Samim tim i radio stanica, zurki na otvorenom kasnije i slicno. Ujedno i muzicka komponenta koja se najduze zadrzala i ostala upotrebljiva danas kao i kada je napravljen.
Da sam dete u Engleskoj ili Nemackoj ili Americi, sa dostupnim plocama sigurno bih ga kupio i sada i to bi trazio polovnu proizvodnju iz devedesetih. Imao svoju sobu izolovanu gde bi slusao muziku, stajao kompijuter itd. Ovako da sve pare dajes za ploce pa opet nemas dovoljno.
Mislim ploce su tradicija. Ko je uspeo da naidje na velike rasprodaje kada su se radio stanice gasile ili menjale mogao je da pokupi stotine dobrih ploca razne muzike. Mi smo takva zemlja da ja nikada nisam video kod nas prodavnicu ploca sa ugovorima dobrim kojoj stizu nova izdanja da znas da imas u centru grada i da to radi decenijama kao u drugim zemljama. Mozda sada ako su neki privatnici otvorili zadnjih godina ali kada sam imao 14-15-16-17-18 kada je trebalo da kupujemo miziku koju cemo ceo zivot slusati toga nije bilo nigde. Nisi imao ni internet da odslusas da kazes sta da ti donesu. To je kasnije za neke nove generacije koje zavrse sa politicarima kao Rumuni, naprave drzave a ne ljude kojima je drzava duzna zivot, studenti koji rade po supermarketima i slicno. U zemlji u kojoj je prosecna plata 400eura koliko kazu, a da se zaposlis ne primas ni 250 eura, jednostavno ne postoje uslovi da se kupuje bilo sta sem hrane. Ni da ti daju 500eura platu. Za normalan zivot u Srbiji sada treba izmedju 1000-1200 eura po osobi. Tj da ti 1000 ostane posle placanja dazbina. E onda mozes da lepo i zdravo se hranis za 500-600eura, da 100-200 trosis na garderobu, da 100-200 trosis na hobije. Nismo imali srece da se rodimo na takvim mestima i procenat ljudi koji je isplivao je 1/50 deo od ljudi na zapadu. To su najcesce oni koji su i otisli na zapad.
i7-5820K 4.5/4.0 Rampage V E10 Monoblock Dominator Platinum 2666 ASUS 1080Ti Poseidon Sound Blaster ZxR Samsung 970EVO Plus 1TB/870EVO 1TB EVGA 1200P2 Lian Li PC-O11 WXC
:: E moj ti, kakav Technics najbolji na svetu? Mislim, dobar je, to stoji. :: Ovo ti je ista varijanta kao za onaj Samsung NVMe, Technics mozda ima gramofon od 20k eura, ali ima jos boljih ozbiljnih spravica, i to daleko boljih klasa iznad, rucno radjeni itd., nemoj se zavaravati da je to najbolje. :: :: Crta ličnosti je uopšten i usredsređen neuropsihički sistem, svojstven za individuu, kadar da različite draži ucini funkcionalno ekvivalentnim i da započne :: i vodi različite vidove adaptivnog i ekspresivnog ponašanja :: Gordon Allport :: ::
Nebitno je potpuno kako se sada snimaju ploce. Ceo taj proces od topljenja crnih granula pa stavljanja vrele palacinke sa etiketom odozgo i sa druge strane pod ne znam koliku presu sa ogromnim tockom precnika 2m koji se okrece da bi od pljeskavice vrele napravio plocu, pa onda secenje ivica nepotrebnih pa rezanje je fascinantan. Rucno pregledanje svake ploce, stavljanje u papir pa ponovna inspekcija pre pakovanja, pa kasnije u boji plave crvene, je zaista je sve to mnogo prijatnije i predstavlja lepsi period ljudske istorije nego pritiskanje po dugmicima.
I kakav god da je zvuk nasnimljen na plocu, to je uradjeno kvalitetno i radi se digitalno od devedesetih ali ono sto daje taj specifican zvuk nije kako je ploca nasnimavana nego kako se taj ton prenosi sa ploce na iglu kroz ruku u phono ulaz na pojacalu pa na zvucnike i to daje taj smek i punocu i zivost muzike. Kao da poredis prirodu sa sintetikom. Pogotovu na tom SL1200 na kome jedino prljava ploca i losa glava bez tezine mogu da naprave problem. Ako je ploca cista, nije izgrebana, ako je glava dobra ne postoji sansa da preskoci.
Cak i tokom nasnimavanja ploca oper se u mnogome koristi Technics SL1210MK2, Vinil rekorder, audio rack za konverziju digitalnog zvuka na analogni. To se reze dijamantskim iglama i posle eksperti preslusavaju kvalitet da li je propisan.
Broj postavljenih tema: 60355. Broj poslatih odgovora: 646999. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.