Pošto je počela rashladna sezona (kad imamo grejnu što ne bi i rashladnu) mora i klima da se uključi. Problem je što je nisam uključivao još od oktobra 2010 godine kada je grejala kuću.
Kojim sredstvom je najbolje očistiti unutrašnju jedinicu. Imam i pumpicu za prskanje, ali nisam siguran čime da naprskam rebra koja se nalaze unutra, a da ih dezinfikujem i da pritom ne nagrize ista. Čuo sam za neki rastvor koji se pravi od hidrogena, ali nisam siguran kako se pravi i da li je bezbedno time da prskam.
Možda tema nije baš u duhu foruma ali verujem da će nekima odlično doći s obzirom da skoro svi imamo jednu u kući ili stanu. Sigurno nikome ne pada napamet da da 2000+ dinara za čišćenje koje će ko zna kakvo i biti znajući naše profesionalne majstore.
da mozes cistiti sa vodom. Samo skines filter i ocistis. Samo sto je najbolje da menjas taj filter ili sta je vec, i to na svaka 3 meseca ako se koristi svaki dan klima, a ako koristis sezonski zbog zdravlja bi bilo dobro promeniti barem jednom godisnje taj filter. Samo zato sto izaziva alergije.
Ma znam bre ja da koristim google ali je problem što svako kaže nešto svoje i nizašta nisi u stanju da kažeš da je to ispravno. Pre jedno par meseci sam tražio ravno 2 sata i nisam ništa našao. Samo razne gluposti. Pomislih da su ovde barem malo više merodavni pa rekoh hajde da probam.
Svako ima svoju teoriju kako to reba da se čisti. To kako se čisti unutrašnja jedinica znam i ja, interesuje me čime.
kako bre pa postoji jedan jedini nacin, ne moze ovim ili onim ovako ili onako, nije to sad neki komplex pa da svako ima neku teoriju i filozofiju kako se cisti.. samo AĆE i nista drugo!
:: Ma znam bre ja da koristim google ali je problem što svako kaže nešto svoje i nizašta nisi u stanju da kažeš da je to ispravno. Pre jedno par meseci sam tražio ravno 2 sata i nisam ništa našao. Samo razne gluposti. Pomislih da su ovde barem malo više merodavni pa rekoh hajde da probam :: :: Svako ima svoju teoriju kako to reba da se čisti. To kako se čisti unutrašnja jedinica znam i ja, interesuje me čime :: ::
Treba da se skine onaj poklopac od klime i onda da se ako ima dosta prašine prvo usisa ta prašina. Zatim treba očistiti isparivač. Mnogi ga zovu saće jer podseća malo. Između metalnih rebara kod isparivača se najčešće nakupi prašina i vlaga što je veoma plodno tle za bakterije. To onda izaziva onaj neprijatan smrad iz klime. Takođe su tu i plastični filteri koji idu preko isparivača. Njih je najbolje oprati u toploj vodi, mogu malo i mekanom četkom da se očiste ako su previše zaprljani. Samo polako jer su filteri nežni pa mogu da se pokidaju. Nije na odmet i njih dezinfikovati.
Kako bi se isparivač očistio najbolje je izbušiti čep od neke flaše na par mesta tako da kada se flaša napuni vodom i stisne, voda prska koncentrisano u manjim mlazevima. Može i bez tog čepa ali onda mora da se pazi jer može da se prospe svuda. Zatim tom flašom isprati ta rebra što temeljnije kako bi izašla sva prašina. Bez brige da će negde voda cureti, sve to ode kroz crevo za odvod. Postoji jedna plastika ispod isparivača koja skuplja svu tu vodu, i ta voda posle idu u mali plastični rezervoar koji se zove kadica i onda odatle kroz odvodno crevo.
Zati onda kada se malo prosuši naprskati neko dezinfekciono sredstvo koje ću ubiti preostale bakterije. To zaista nisam siguran koje treba koristiti, zato sam i postavio temu kako bi saznao. Bitno je da ubija bakterije i da ne nagriza metalna rebra od isparivača, plastiku i da ne nagriza bakar jer se ispod isparivača nalaze bakarne cevi u kojima prolazi freon.
Kada se to naprska onda isprati to sa onom flašom i pustiti da se malo osuši. Kako bi kadica unutra ostala čista možete da sipate malo veću količinu vode u isparivač kako bi voda sve isterala iz kadice, eventualno može nešto da se doda u vodu radi dezinfekcije. Zatim uključiti posle toga klimu na najslabije da hladi kako bi se potpuno osušila. Tako neka se suši jedno par sati (2-3 je sasvim dovoljno) i spremna je za upotrebu.
NAPOMENA: pošto je to vrlo gadna navika kod srba, obavezno isključite klimu prilikom čišćenja jer nikada niste sigurni gde će pasti voda. Tek kad treba klima da se osuši onda treba uključiti u struju.
Ako se puši u prostoru onda klima treba da se čisti redovno svakih mesec dana. Ako ne pušite onda je dovoljno i jednom u 2-3 meseca ili ako osetite smrad iz klime.
Takođe ako hoćete da klima dodatno miriše postoje filteri od plastike koji idu preko isparivača. Kada ih očistite možete ih potopiti u lenor ili drugi omekšivač i kada se dobro osuše i kada ih stavite vazduh iz klime će mirisati prijatno.
Nadam se da će ovo pomoći mnogima i da će konačno neko da se javi sa predlogom sredstva za dezinfekciju.
Dragi Stefane vidim da ti ovde svašta pričaju,ali ako hoćeš da klimu adekvatno spremiš za letnju sezonu onda to svakako nemožeš uraditi sam pošto ima delova koje treba rasklopiti skinuti oprati i štošta i podmazati.Sama dezinfekcija je najlakša stvar,ali do nje treba odraditi mnogo toga. Servis klime ti podrazumeva: Rasklapanje unutrašnje jedinice i skidanje prednje plastične maske koja se potom pere u kadi različitim sredstvima za odmašćivanje, Pranje i odmašćivanje plastičnih filtera Pranje,odmašćivanje i dezinfekcija oslobođenog unutrašnjeg saća u celini malom ribaćom četkom - ja lično koristim Axel Svake druge godine treba demontirati i detaljno oprati turbinu koja izdovava vazduh pošto se na njenim krilcima nahvata takva strašna prljavština da je potrebno bukvalno ribati svaki segment turbine Naravno sledi sklapanje unutrašnje jedinice i podmazivanje ležišta turbine (ako je skidana) Sada prelaziš na spoljašnju jedinicu koja se takođe otvara,zatim skida propeler i takođe pere spoljašnje saće,kao i komplet kućište.To je najbolje raditi sa kompresorom pod pritiskom.Naravno,sledi sklapanje spoljašnje jedinice i poslednja stvar koja se radi je provera stanja gasa,odnosno freona u kompresoru. Time je jedan kompletan servis korektno obavljen,ali činjenica je da naši majstori to nikako ili vrlo retko tako odrade. Samu dezinfekciju saća možeš uraditi običnmi rastvorom asepsola ili nekim drugim dezinfekcionim sredstvom koje prosto naprskaš preko prethodno opranog i ispranog saća . Eto to bi bila cela priča oko korektne pripreme klima uređaja za sezonu.Ipak sam mišljenja da to nemožeš uraditi sam i da ipak treba izdvojiti 25 E da se to odradi,ali samo po prethodnim principima. I moram još da dodam da se plastični filteri skidaju i peru jednom nedeljno u jeku sezone kada se uređaj koristi svakodnevno. Pozdrav Bane.
Odeš u prvu farbaru/gvožđaru, i tražiš prskalicu za vinograd - ona od 5 litara je ekstra. napuniš toplom/vrućom vodom (50-60C, ne više), sipaš neki dobar dezinfekcioni deterdžent koji ne sadrži kiseline (ja recimo koristim Scalla WC sanitar, ima samo anjonske tenzide - deterdžent) sipaš unutra i pomešaš, i spreman si.
Skineš onaj filter od plastične mrežice, odneseš ga u kadu, naprskaš celog vodom, namažeš sapunom, i trljaš filter među dlanovima - trljaš ruku o ruku, a filter između - četke mogu da ga oštete, zato samo tuš i ruke. Pustiš da se osuši.
Napumpaš pritisak u prskalici za vinogradarstvo (piše u uputstvu koliko), usmeriš mlaz i piči! Naravno, prvo si sve isključio iz struje. Unutrašnja jedinica je napravljena da bude mokra, jer kondenzuje vlagu iz vazduha tokom hlađenja - tako da joj voda ne smeta.
Kad potrošiš tih 4-5 litara razblažene tečnosti, pređeš na 4-5 litara čiste vruće vode. Ako možeš da vidiš crevo koje izlazi iz unutrašnje jedinice (ako je dovoljno vidlivo i providno): prvo će da izlazi blato, pa prljava voda, pa čista... Ne prestaješ ni kad je čista, nego potrošiš sve :)
Spoljna jedninica je sledeća: spremiš još 5 litara rastvora, klešta, šrafciger i četku koju žene koriste za farbanje kose, može i obična ali ova mi je baš super, jake i dugačke dlake. Skineš prednju mrežicu, onu preko ventikatora, pa skineš maticu sa ventilatora (KONTRA NAVOJ!!), pa svučeš ventilator. ventilator u kadu, na pranje nekim sunđerom. Četka (ona za farbanje plavuša:) ti služi da isteraš prašinu sa spoljne strane saća, to lepo i pažljivo uradiš. a onda napumpaš prskalicu, i kroz onu rupu gde je bio ventilatorimaš pristup celom saću - i ista priča kao i sa unutrašnjom. sprašiš 5 kila vruće vode sa deterdžentom, pa 5 kila čiste vruće vode, ili više po potrebi.
Vratiš sve na mesto, i uopšte nema potrebe za bilo kakvim sušenjem!!!! Klima je normalno mokra tokom rada (unutrašnja vlaži tokom hlađenja, spoljna vlaži dok greje, a i kad pada kiša :), samo vratiš sve na svoje mesto, i uključiš. vodi samo računa da nisi pokvasio neke gole žice, ostalo je OK.
Ukoliko je starija od dve godine, prljava joj je i turbina. uzmeš četkicu za zube (staru, pošto posle ovog zahvata četkice za zube dobijaju gadan ukus .), pustiš klimu da duva - ni hlađenje ni grejanje, nego samo ventilator, ako ima, a većina ima, i pažljivo gurneš četkicu za zube kroz otvor gde izlazi vazduh, pa laganim pritiskom skidaš prašinu. samo da znaš, to će sve da leti po sobi, i pravo u tebe, ali te spašava rasklapanja. - - - - - - - - - - - - Domaći serviseri, ne svi ali pojedini - čiste i sa onim tečnostima za pranje prozora, sa Fairy-jem, sa čime god stignu - nije po PS-u, ali radi. takođe, zaboravi na kompresor i na one vodene kompresore sa kojima se pere auto - pritisak iz svega toga može da savije saće bez problema, a onda si uništio klimu. pere se hemijom, i blagim pritiskom vode - prskalica kao ona za prskanje tečnosti po prozoru je dovoljna, ali otpadne ruka posle par minuta - zato, vinogradarska :) Ja sam prskalicu kupio za soma dindži, i ako potraje godinu-dve, isplatila se samo tako. - - - - - - - - - - - - - Eh, da, provera gasa (koji nije freon već 100 godina:) ide ovako: pustiš da hladi, i ako temperatura na saću bude oko +5Celzijusa (hladno ko u frižideru), ima dovoljno. pustiš posle da greje (klima pravi pauzu od 5-15 minuta između promene režima rada - izjednačava pritiske. samo je pusti na miru kad menjaš mod rada, proradiće:), ako tokom grejanja saće postiže temperaturu oko +55Celzijusa (toplo na granioci sa vruće. možeš da držiš ruku na njemu, ali nije prijatno) onda radi sve, i imaš gasa koliko treba za rad. ako slabo hladi, verovatno nema dovoljno.
Pravilno punjenje za neivertorske jedinice je:dopunjavanje uz kontrolu pritiska na isparivaču, tojest tačke isparavanja - meri se manometrom da li treba još gasa. punjenje za invertorske jedinice, jedino pravo, je da se ispusti sav gas (ili izvuče, ako klimadžija ima opremu za to) i onda naspe u gram precizno onoliko koliko piše u servisnom uputstvu za tu vrstu klime, plus ako treba još zbog dužine bakarnih cevi. Kod invertora nema preciznog merenja manometrom!! Može punjenje `na sluh`, i to će da radi, ali nije po PS-u.
Pre par godina jedam moj drugar resio da se obogati i zakupi restoran (kafancinu) koja je par godina bila zatvorena pa je morao generalno da je sredi. Naravno u restoranu su bile 3 klime koje nisu nikada do tada ociscene, bile su ispravne ali su smrdele ko sam djavo, pozutele od duvanskog i rostiljskog dima a sa jedne unutrasnje jedinice koja je bila u kuhinji cedila se masna smola!!! Covek nije imao kuda pa pozove servis za odrzavanje, doslji ljudi u radnim kombinezonima sa reklamom na ledjima, sluzbeni auto naravno sa velikom reklamom na karoseriji, reklo bi se profesionalci, i dva dana su cistili, prali, izduvavali,...ali zutu katransku smolu od duvanskog dima nisu mogli da skinu ni sa plastike ali ni sa saca unutar klime! Pokusali su sa raznoraznim sredstvima i na kraju su predlozili da demontiraju unutrasnje jedinice i da ih nose za Bgd. u centralni servis pa da ih potope u kadu sa `specijalnom` tecnoscu za ciscenje pa da ih vrate, namontiraju i napune gasom jer je stari `OSLABIO` i ta operacija bi bila oko 100 evra po klimi!!! U to vreme bila je neka akcija u Metrou, klima se prodavala za oko 120 evra, gazda naravno nije prihvatio tu ponudu, platio ljudima dvodnevni rad i dosao do mene da idemo i kupimo nove klime. Kada sam saznao u cemu je problem sinula mi je jedna ideja, posto se bavim i servisiranjem televizora pa kada mi ih donesu onako musave i prljave prvo sto uradim je da ih ocistim i za to se najbolje pokazao onaj plavi MER za staklo, ne ostecuje plastiku a smole i prljavstinu skida u jednim potezu! Predlozio sam da pokusamo i ... naravno uspeli!!!! Plastika se zabelela, ne bas kao nova ali... aluminijumsko sace posle druge flase MER-a se pocelo nazirati!!! Ispod odvodnog creva iz klime sam stavio jednu belu plasticnu kofu, to je bilo strasno, to sto je MER ocistio u klimama licilo je kao da smo prali solje od turske kafe, tecnost je poprimila tamno braon boju. Tri flase MER-a smo potrosili za klime u sali i 5 flasa za klimu u kuhinji, i sto je najbitnije, uspeli smo da ih ocistimo za male pare, nesto oko 1000 dinara. Posle toga smo kupili sprej za ciscenje klima u automobilu, nesta sa jonima srebra sto ne dozvoljava da se klime kontaminiraju bakterijama i ne smrde ali se jednom nedeljno moraju tretirati MER-om jer je u restoranu dozvoljeno gusenje u duvanskom dimu!!! Od tada i ja svoju klimu cistim MER-om, otvorim unutrasnju jedinicu, izvadim filtere, naprskam ih MER-om i ostavim u kadi da malo odstoji pa ih isperem toplom vodom. Sace unutar klime dobro isprskam i ostavim da se klima sama osusi, naravno sve to radim sa iskljucenom klimom, preko leta jednom mesecno. Obzirom da sam nepusac i da ne dozvoljavam pusenje u kuci, vrlo malo prasine se uhvati na sacu. Na filterima postoje jastucici od filca, na njih nakapam par kapi etericnog ulja, npr. lavanda, bor ili sl. ima ga svaka apoteka, i kada pustis klimu cela kuca prijatno zamirise. Nadam se da sam pomogao mnogima koji procitaju ovaj post, pozdrav svima!!!
Za 100eura danas moze da se kupi naravno nova klima a ti majstori su samo hteli da izvuku pare, ne bi im platio ni taj dvodnevni rad. Ja sam radio dubinsko pranje klime i momci su sve uradili u kratkom roku i povoljno stvarno i bas su bili prijatni, stvarno bih vam preporucio https://www.dubinskopranjeklima.rs . Takodje cenim sto je golfer podelio sa nama ovo, ako mi se desi tako nesto,prvo cu to probati pre nego sto pozovem ikog u pomoc :) , pozdrav! :)
Kad procitam o kakvoj nauci ciscenja je rec u nekim postovima, cisto sam srecan sto nemam klimu.
Al` da kazem i nesto korisno, najbitnije je da nema prasine, jer ako klima izduva po sobi sa svim bakterijama i virusima koji su se namnozili u njoj... Ima ljudi koji su ozbiljno naj***** zbog ovoga.
nije neka nauka ali je velika muka odraditi ciscenje temeljno, sto velika vecina majstora ne odradi kako treba spoljasna nije neki problem, ona i nije u sustini uopste zaprljana (mislim na sace) samo zaprasena a to resava i mlaz hladne vode mada se desava da se unutar jedinice odomace misevi, ose itd ili vrabci naprave gnezdo pozadi takve stvari treba skloniti dosta cesto propadne izolacija na bakarnim crevima i to treba sanirati po potrebi zarad gubitaka,pregledati- prekontrolisati odvodno crevo za kondenz unutrasnja je vec dosta zakomplikovana da se ocisti posteno na licu mesta ali nije i neizvodljivo poenta je da se ocisti `sace`, turbina ventilatora, sve propratne plastike kroz koje struji vazduh (filteri,turbina, prednja maska,vrata, peraja na turbini/otprilike to) da bi se to uradilo treba skinuti sve navedene plasticne delove (vrata, masku, peraja, fi.tere) sto i nije neka nauka i oprati ih na cesmi kadi itd, neko rece da skida i turbinu sto je vec poveci problem sace mozete ocistiti samo hemijom jer fizicki nemozete svugde prici da bi ocistiti i isprati vodom, ovde isto nema prevelikih problema ako imate adekvatno sredstvo za ciscenje koje inace dobro rastvara naslage unutar `saca` bilo da je samo prasina ili duvanski dim ili kuhinjski u kombinaciji sa prasinom jer ta voda (trebalo bi ) istice kroz odvodno crevo klime ciscenje turbine ispada da je je najveci problem ako je skidate dosta je komplikovano a ako je cistite bez skidanja imate taj problem sto se sredsto za ciscenje i voda za ispiranje nema gde zadrzavati i prosipa se po zidu, podu, namestaju ....to se moze uspesno resiti jedino ako se napravi adekvatna kadica uglavnom delovi od unutrasnje cistiti tako sto se poprska sa adekvatnom hemijom sacekati da deluje, isprati vodom (normalno zastititi elektroniku da ne bi voda usla u nju) ako ima potrebe ponoviti postupak i prosusiti i na kraju sve sastaviti sredstvo za ciscenje se obicno kupuje u vecim pakovanjima pa se treba sabrati da li je isplativo a sta bi moglo biti zamensko to neznam
Broj postavljenih tema: 60354. Broj poslatih odgovora: 646986. Trenutno niste prijavljeni na PC Berzu i zbog toga imate status 'gosta'. Kao gost ne možete da šaljete poruke na Forum. Ako ste registrovani kao član PC Berze, prijavite se. Ako ste novi korisnik, molimo registrujte se da bi dobili mogućnost aktivnog učešća u radu Foruma.